Baltic Festival of Science 2024 | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-06-10

Baltic Festival of Science 2024

tt
Dnia 23 maja br. w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Centrum Języków Obcych odbyły się warsztaty w języku angielskim “Train your brain”.  Dotyczyły one łamigłówek, a w szczególności skupiały się na temacie lingwistyki matematycznej.

Uczestnicy mogli dowiedzieć się, czym jest ta zagadkowa dziedzina i spróbować swoich sił rozwiązując zadania z tej tematyki. W zadaniach tych występują mało znane języki, którymi posługuje się niewiele ludzi na świecie. Nie potrzeba ich znajomości, a jedynie logicznego myślenia i umiejętności łączenia faktów. Bardzo przydatne są również kredki lub flamastry w różnych kolorach, aby zaznaczać powtarzające się fragmenty słów. Zadania mają różny charakter: występują w nich systemy liczbowe, różne alfabety, a czasem słowa lub zadania, które trzeba połączyć z tłumaczeniem lub przetłumaczyć. Trzeba wywnioskować, jak działa dany język i jak konstruowane są jego poszczególne elementy. W językach często panują inne reguły i zasady niż te, którymi kierujemy się na co dzień. Na przykład system liczbowy może się opierać nie na podstawie liczby 10 jak jesteśmy przyzwyczajeni, a na podstawie liczby... 27(!), jak w językach używanych przez mieszkańców Nowej Gwinei (np. Telefol, Oksapmin).Tamtejsza ludność liczy przy użyciu 27 części ciała, od palców przez  - między innymi - łokcie, ramiona, oczy czy nos z powrotem do placów. W innych językach z kolei, poprzez dodanie odpowiednich przedrostków do wyrazów, rozróżnia się rzeczowniki zbywalne i niezbywalne, czyli takie, których możemy się pozbyć (np. długopis) i takie, których nie możemy (np. nasza ręka). Warto też pamiętać, że w niektórych krajach liczenie czasu rozpoczyna się od godziny 6 rano.

Zadania z lingwistyki matematycznej występują na różnych poziomach trudności, a żeby nauczyć się je rozwiązywać trzeba po prostu próbować, do czego zachęcamy, załączając poniżej przykładowe zadanie. Oprócz treningu szarych komórek może to być świetna zabawa.

Oto kilka liczebników języka supjire, używanego przez ok. 350 tysięcy ludzi w Mali i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zapisane zostały tak, aby oddać ich przybliżoną wymowę.

43 = beeszuunni na taanre

58 = beeszuunni na ke na baataanre

224 = nkłuu szuunni na beetaanre na s-icjeere

282 = nkłuu taanre na beeszuunni na szuunni

327 = nkłuu s-icjeere na baaszuunni

Zapisz słownie w supjire liczby:

12, 70, 200 oraz 330.

Źródło zadania: Konkurs Lingwistyki Matematycznej Wieża Babel” 2023/24

26 wyświetleń