Regulamin egzaminu certyfikatowego ACERT Centrum Języków Obcych Politechniki Gdańskiej
- Centrum Języków Obcych (CJO) Politechniki Gdańskiej (PG) przeprowadza egzaminy certyfikatowe ACERT z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i polskiego (dla obcokrajowców) na różnych poziomach zaawansowania.
- Studenci kończący lektorat na studiach I stopnia przystępują do obowiązkowego egzaminu z języka obcego na poziomie B2 lub C1.
- Student, który decyduje się przystąpić do egzaminu z innego języka niż ten, na który uczęszcza w ramach lektoratu, obowiązany jest jak najszybciej zgłosić to lektorowi, najpóźniej w trzecim tygodniu semestru egzaminacyjnego.
- Certyfikatowy egzamin z języka obcego odbywa się w pierwszym dniu sesji podstawowej (termin podstawowy) i poprawkowej (termin poprawkowy). Dokładny termin oraz godzina dla poszczególnych edycji egzaminu zostaną podane na stronie internetowej CJO.
- Do egzaminu mogą przystąpić studenci, doktoranci i pracownicy PG.
- Dla studentów studiów I stopnia warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie wszystkich semestrów lektoratu.
- Opisy egzaminów, testy modelowe, przykładowe zadania na egzaminie ustnym oraz warunki przystąpienia do egzaminu znajdują się na stronie internetowej CJO PG.
- Zapisy na egzamin odbywają się w terminie wyznaczonym przez CJO.
- Część pisemna egzaminu odbywa się w pierwszym dniu sesji podstawowej i poprawkowej.
- Przed egzaminem sprawdzane są dane osobowe kandydata na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem.
- Na egzamin należy przynieść przybory do pisania: pióro lub długopis (nieścieralne).
- Egzamin składa się z części pisemnej i części ustnej. Aby zdać egzamin, należy z każdej części uzyskać wymaganą liczbę punktów (minimum 50%).
- Student, który nie zda egzaminu w sesji podstawowej ani poprawkowej, ma możliwość przystąpienia do egzaminu w kolejnej sesji.
- Warunkiem przystąpienia do części ustnej egzaminu jest osiągnięcie 50% z części pisemnej egzaminu.
- Osoba, która nie zdała części ustnej, w sesji poprawkowej przystępuje tylko do części ustnej.
- Wyznaczenie terminu egzaminu ustnego nastąpi po ogłoszeniu wyników części pisemnej.
- Warunkiem uzyskania certyfikatu ACERT jest uzyskanie minimum 55% z całości egzaminu (55 pkt.) oraz minimum 50% (10 pkt.) z każdej z pięciu części składowych egzaminu.
- Koszt wydania certyfikatu – 25 zł.
- W sali egzaminacyjnej niedozwolone jest korzystanie z jakichkolwiek urządzeń telekomunikacyjnych. Osoby, które podczas egzaminu (pisemnego lub ustnego) komunikują się z innymi kandydatami lub korzystają z niedozwolonych materiałów lub środków, zostaną usunięte z sali, a ich egzamin zostanie unieważniony.
- Student może wnieść na salę jedynie: długopis, dokument tożsamości ze zdjęciem, wodę niegazowaną w przezroczystej butelce. Pozostałe rzeczy należy pozostawić w miejscu wskazanym przez organizatora. Wyłączone telefony komórkowe, zegarki elektroniczne, słuchawki, itp. należy zostawić w torebce/torbie lub zdeponować u egzaminatora.
- Student zobowiązany jest przybyć na egzamin 30 min przed rozpoczęciem egzaminu.
- Student, który spóźni się na egzamin, nie może wejść na salę po rozpoczęciu części słuchowej.
- Student, który nie przystąpi do egzaminu z istotnej przyczyny, zobowiązany jest niezwłocznie dostarczyć zwolnienie lekarskie lub pismo urzędowe uzasadniające nieobecność, w przeciwnym razie otrzyma ocenę niedostateczną.
- Student, który nie zgadza się z wynikami egzaminu, ma prawo złożyć podanie z prośbą o ponowną weryfikację i wgląd do arkusza egzaminacyjnego.
- Po 14 dniach od ogłoszenia wyników egzaminu kandydat otrzymuje w sekretariacie CJO certyfikat ACERT.
- Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące certyfikatu znajdują się na stronie CJO.